طراحی و ساخت سیستم تقلیل فشار گاز CNG

با توجه به اجرای پروژه های گازرسانی به روش CNG به شهر رینه استان مازندران (نزدیکترین شهر به قله دماوند) و همچنین روستاهای بخش پری شهرستان ماهنشان استان زنجان، این شرکت قابلیت طراحی و ساخت سیستم تقلیل فشار گازCNG را دارا می باشد و آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در این زمینه می باشد.

طراحی و ساخت سازه ایستگاه تقلیل فشار گاز CNG

با اتکا به تجریات این شرکت در ساخت و اجرای پروژه های گازرسانی به روش CNG ، کلیه مراحل طراحی و ساخت سازه ایستگاه توسط کارشناسان و تکنسین‌های خبره این شرکت در کمترین زمان ممکن انجام می گردید. متخصصین شرکت آکام توانایی و دانش طراحی و ساخت این ایستگاه با رعایت الزامات ایمنی و استانداردهای شرکت  ملی گاز ایران و زیرمجموعه های ذیربط را دارا می باشند.

بهره برداری و نگهداری ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز CNG

از اواسط سال 1396 با راه اندازی ایستگاه تقلیل فشار گاز بخش رینه با هدف تامین پایدار گاز طبیعی برای اهالی بخش رینه ، کارسناسان و تکنسین‌های این شرکت وظیفه نگهداری و بهره برداری از این ایستگاه را نیز برعهده دارند. به دلیل شرایط جغرافیایی منطقه و راه های دسترسی به ایستگاه، تامین گاز برای بخش رینه با چالش‌های فراوانی روبرو بوده و هست که با تلاش پرسنل این شرکت، تامین گاز بدون وقفه درحال انجام می باشد. این شرکت آمادگی دارد مدیریت بهره برداری پرژه های مشابه را در چارچوب ضوابط جاری برعهده گیرد.

طراحی و ساخت ایستگاه میترینگ و مونیتورینگ ایستگاه تقلیل فشار گاز

با توجه به دو تجربه قبلی در ساخت ایستگاه تقلیل فشار گاز در مناطق رینه واقع در استان مازندران و روستای پری واقع در استان زنجان و از آنجایی که واحد اندازه‌گیری و مونیتورینگ یکی از بخش های اصلی این نوع پروژه‌ها و ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز می‌باشد، دانش فنی طراحی و ساخت واحد میترینگ و مونیتورینگ در شرکت آکام موجود می‎باشد.

  • تجهیز تیغه تریلر و کامیون به سبدهای حمل مخازن CNG و تبدیل آنها به سیستم موبایل انتقال گاز CNG

تجهیز تریلر و کامیون به مخازن CNG در شرکت آکام تاکنون به دو روش انجام شده است:

  1. در روش اول برای مناطقی که امکان تردد تریلر وجود ندارد، از سبدهایی به ظرفیت 2500 مترمکعب استفاده شده است که در ایستگاه CNG مادر با فشار 200 بار پر شده و در ایستگاه دختر بوسیله سیستم بالابر از روی تیغه کامیون برداشته شده و روی سیستم بارانداز موجود درایستگاه قرار گرفته و عملیات تخلیه سبده و تزریق گاز به مناطق مسکونی در محل ایستگاه بخش رینه صورت می گیرد.

  2. در روش دوم 4 یا 5 سبد مخازن CNG بر روی تیغه تریلر نصب شده و این تریلرها در ایستگاه مادربا فشار 200 بار پر شده و درایستگاه دختر واقع در بخش پری شهرستان ماهنشان استان زنجان عملیات تخلیه سبدها و تزریق گاز به مناطق مسکونی انجام می گردد. ظرفیت هر تریلر در این روش حدود 5000 مترمکعب گاز CNG می باشد.

طراحی و ساخت سبدهای حامل مخازن CNG

از این سبدها برای حمل گاز  CNG بین ایستگاه گاز مادر و دختر استفاده می‌شود. بسته به حجم گاز موردنیاز و گنجایش سیلندرهای CNG، آرایشی خاصی از سیلندرها برای هر سبد درنظر گرفته می‌شود. طراحی این سبدها براساس میزان تحمل سازه فلزی سبد تحت بارهای وارد ناشی از حرکت و اینرسی سیلندرها و سبدها هنگام حرکت تریلر انجام گرفته و مراحل ساخت آن در کارگاه  این شرکت صورت میگیرد.

طراحی، تامین و ساخت سیستم پایپینگ

با توجه به ماهیت دو پروژه ایستگاه تقلیل فشار گاز در مازندران  و زنجان که به صورت EPC انجام گرفت، کلیه مراحل طراحی مهندسی ، ساخت و تامین تجهیزات شامل مراحل طراحی مدارک فرایندی و تهیه دیتاشیت تجهیزات و تامین کالاها، طراحی و ساخت سیستم پایپینگ براساس استاندارد ASME B31.3 و استانداردهای شرکت ملی گاز ایران توسط شرکت آکام صورت گرفته است.

Image